درب HDF یکی از انواع درب های داخلی است. HDF در لغت کوتاه شده ی High Density Fiberboard است. همان طور که از معنای لغوی این درب مشخص است وزن آن بالاست. چگالی این نوع درب به صورت حداقلی 800 کیلوگرم بر مترمربع است. درب اچ دی اف نوعی تخته ی تشکیل شو ساخته شده از فیبر است که به روش خشک تولید می شود. درب های اچ دی اف به شبکه بندی معروف هستند. شبکه هایی که با استفاده از فیبر پر می شوند. در ادامه با ویژگی هایی درب اچ دی اف، کاربرد و عوامل موثر بر قیمت آن آشنا خواهیم شد.
درب اچ دی اف از انواع درب داخلی است که کاربرد بسیاری در فضای داخلی ساختمان های اداری و خانگی دارد. ورق های اچ دی اف که از فیبر ساخته می شوند، در پشت و روی تخته های چوب تحت فشار بسیار زیادی پرس می شوند. همچنین این درب ها در خانه های تولیدی توسط دستگاه ممبران با PVC روکش می شوند. از این رو در بازار خرید و فروش این درب ها ممکن است با درب HDF روبه رو شوید که روکش PVC داشته باشد.
با توجه به ویژگی هایی چون چگالی بالا، روکش مناسب و ضد رطوب و آب، دوام و استحکام از این درب ها در اتاق خواب و سرویس بهداشتی استفاده می شود. این درب ها جزو پروفروش های درب داخلی هستند. همچنین وزن بالای این درب ها نیز باعث شده است که در برخی موارد از درب HDF به عنوان درب ورودی نیز استفاده شود. در ساخت درب های اچ دی اف، ورق های HDF با قطر حداقلی 3 میلی متری بر روی هم پرس می شوند. این عمل موجب افزایش استحکام و مقاومت به میزان بالایی می شود.
همان طور که پیش تر گفتم رویه های مختلفی بر روی درب های HDF نصب می شود. با این وجود رویه های پرکاربرد HDF عبارت اند از:

رویه HDF با ورق مسطح

این ورقه ها با ضخامت 3 میلی متری وجود دارند. رویه HDF می تواند با توجه به قیمت مناسب جایگزینی برای MDF نیز باشد.

رویه HDF قالب گیری شده

همان طور که گفتیم، ورقه های HDF از فیبر ساخته می شوند. در نتیجه قالب گیری و شکل دهی آن ها آسان تر است. خمیر ابتدایی ورقه های HDF می تواند با قالب های مختلف شکل مناسب و مورد دلخواه را بگیرد.

ورقه ملامینه

این ورقه ها ضخامت 3 میلی متری دارند. بیشترین کاربرد این درب ها برای اتاق های خواب، سرویس های بهداشتی و حمام است. البته در ضخامت های بالاتر درب های ساخته شده می توانند در درب های ورودی و اتاق ها نیز مورد استفاده باشند. ضخامت برای این کاربری ها بین 6 تا 8 میلی متر است.

مزایای درب HDF چیست؟

از مهم ترین مزایای درب HDF می توان به موارد زیر اشاره کرد: این درب ها نسبت به سایر درب های داخلی ارزان تر هستند. درب HDF با توجه به این که از فیبر ساخته می شوند، قابلیت این را دارند که بر روی سطح آن ها نقوش مختلفی ایجاد شود. به همین دلیل شباهات بسیاری با درب هایی که روکش چوب، دارند.

معایب درب HDF

از جمله معایب درب HDF می توان به موارد زیر اشاره کرد: عمق روکش اچ دی اف در آن ها 3 میلی متر است. در نتیجه نمی تواند مقاومت زیادی در مقایسه با چوب طبیعی از خود داشته باشد. زیبایی و جذابیت درب های لوکس و سایر درب هایی که از چوب ساخته می شوند را ندارد. در مقایسه با چوب طبیعی مقاومت پایین در مقابل رطوب دارد.

قیمت درب HDF در مقایسه با سایر درب های داخلی ارزان تر است. البته در این میان نیز انواع درب های اچ دی اف با توجه به قطر ورق های رویه قیمت های متفاوتی نیز خواهند داشت. البته قیمت درب اچ دی اف با روکش PVC از سایر درب های HDF بالاتر است. نکته ی بعدی که در قیمت درب اچ دی اف می تواند موثر باشد، ضمانت نامه است. ضمانت نامه یا گارانتی درب اچ دی اف، از سمت تولید کننده صادر می شود. ضمانت نامه یا گارانتی می تواند به خریدار اطیمنان دهد که درب HDF از کیفیت خوبی برخوردار است. علاوه بر این هزینه های تعمیر و نگهداری درب را تا مدت زمانی بسیار کاهش می دهد یا به صفر می رساند.
شرکت‌های تولیدکننده و عرضه کننده‌ی بسیار برای درب HDF وجود دارند. در حال حاضر چندین روش برای خرید درب HDF را می‌توان بیان کرد. در روش سنتی افراد به عنوان نماینده خریدار یا خریدار به بازار خرید و فروش درب‌ها مراجعه کنند و با توجه به اندازه و جنس مورد نظر، اقدام به خرید نمایند. در این بین ممکن است از فروشگاه‌هایی خرید کنند که تنها فروشنده هستند. و در نقطه‌ی مقابل با فروشگاه‌هایی مواجه شوند که تولیدکننده و فروشنده هستند. و محصولات خود را عرضه می‌کنند در این صورت شاید از نظر قیمتی و گارانتی وضعیت بهتری را نیز تجربه کنند. روش دیگری که برای خرید درب HDF وجود دارد این است که از سایت‌ها و فروشگاه‌ها اقدام به خرید درب نمایند. شرکت کاپیراش یک فروشگاه برای خرید درب‌های مختلف داخلی است. شما می‌توانید انواع درب‌های HDF را در این سایت بدون هیچ مشکلی ملاحظه کنید. ویژگی‌هایی آن را بینید و مقایسه کنید. در این حالت انتخاب بیشتری نیز خواهید داشت. علاوه بر این کاپیراش می‌تواند مشاوره‌های رایگان خرید انواع درب اداری و تجاری را به خریداران به صورت رایگان ارایه دهد.