درب پیوت چیست

درب پیوت یا درب لولا محوری (Pivot) یکی از ویژگی‌های خانه‌های مدرن برای طراحی است. در درب لولا محوری، درب به هیچ وجه متصل به چارچوب نیست. درب‌های پیوت در خانه‌های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این درب‌ها به عنوان درب‌های داخلی جهت جداسازی فضای اختصاصی نظیر اتاق خواب، اتاق کار، حتی در پاره‌ای موارد درب‌های ورودی استفاده می‌شود. تفاوت واضح این درب با سایر درب ها، در نوع باز شدن آن است.

تفاوت درب پیوت و درب معمولی چیست؟

درب‌های معمولی با دو یا چند لولا به چارچوب متصل می‌شوند این درحالی است که لولای عمودی و متصل به چارچوب در درب پیوت وجود ندارد. اما یکی از مشکلاتی که درب‌های لولا دار در طول این سال‌ها برای مالکین ایجاد کرده اند، آن است که در طول زمان سنگینی درب بر لولا اثر گذاشته و بر چارچوب فشار می‌آورد. در نتیجه کیفیت و عملکرد درب بسیار کاهش پیدا می‌کند. درب پیوت یا درب لولامحوری به درب‌هایی گفته می‌شود که حول محور افقی و عمودی حرکت می‌کنند. این درب‌ها با استفاده از لولاهای پاشنه‌ای به کیف و سقف چارچوب متصل هستند. درب پیوت در بازار به نام درب لولا پروانه ای، درب لولا پاشنه‌ای نیز شناخته می‌شود. طراحی این درب‌ها به گونه ایست که حفظ تعادل و حرکت آن‌ها در بیننده شگفتی می‌افریند. که خود نشان از ظرافت و دقت در طراحی دارد.

مزایای درب پیوت چیست؟

درب‌های پیوت مزایای بسیار جذاب و هیجان‌انگیزی دارند که از جمله‌ی ان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • زیبایی در طراحی
 • امکان استفاده از فضا را فراهم می‌کنند
 • درب‌های بسیار بزرگ می‌توانند بر روی آن سوار شوند
 • در معماری مدرن خانه‌ها استفاده می‌شوند (حتی در مواردی می‌توان خود درب پیوت را جزیی از معماری داخلی و بیرون دانست)
 • استحکام بالا
 • قابلیت درب پیوت در چرخش ۰ تا ۲۷۰ درجه است
 • قابلیت باز شدن از دو طرف
 • استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک برای قفل

مواد مورد استفاده در درب پیوت

درب‌های پیوست به علت ساختار زیبایی که دارند مواد اولیه مختلفی هم می‌توان در ساختار ان‌ها به کار برد. از جمله مهم‌ترین مواد اولیه که در ساخت درب پیوت به کار برده می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چوب

انواع چوب‌های درختان جنگلی، کاج، نراد روسی، گردو و… در کنار استفاده از روکش‌های چوب‌هایی چون راش را می‌توان جزو چوب‌های مهم در ساخت درب لولایی نام برد.

فلزات

فلزات را می‌توان گفت جزو همیشگی در ساخت و تولید درب هستند. قاب فلزی از جنس فولاد، آهن، استیل ضد زنگ و… از جمله مهم‌ترین فلزات مورد استفاده در درب پیوت هستند.

شیشه

شیشه زیبایی را به صورت شفاف به بیینده نشان می‌دهد. برای ساخت درب‌های پیوت داخلی گاهی از شیشه به صورت هنرمندانه برای نشان داده مواد داخل یا بین دو شیشه که امکان دارد شن یا مواد دیگری به صورت طرح‌های مختلف باشد استفاده می‌شود.

سنگ

سنگ‌های گران قیمت به صورت یکپارچه که عموما گرانیت هستند در ساخت درب لولایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبیعی است با توجه به اندازه درب قیمت این سنگ‌ها نیز می‌تواند بالا باشد.

کاربرد درب پیوت چیست؟

زیبایی و جذاب بودن درب پیوت و قابلیت استفاده از آن به دلیل مدرن بودن، این امکان را فراهم می‌سازد که در بخش‌های مختلف ساختمان‌های اداری یا خانگی از آن استفاده شود. در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

درب حمام

یکی از بخش‌هایی از خانه است که درب لولا محوری در ان کاربرد دارد. فضای کمی را اشغال می‌کند و به راحتی باز و بسته می‌شود. درب‌های لولا پروانه‌ای و از جنس شیشه مات، محبوبیت خوبی به عنوان درب حمام دارند.

درب اتاق

یکی از معضلات فضاهای خانگی و اداری استفاده‌ی درست از فضاست. اتاق‌ها در خانه‌ها و اپارتمان‌ها چه برای فضاهای اداری و چه خانگی کوچک هستند. درب لولایی کمک می‌کند تا فضای بیشتری در اختیار باشد. از اتاق‌ها در خانه‌ها بیشتر از درب پیوت برای درب کلوزت روم یا اتاق لباس استفاده می‌شود.

درب ورودی

محبوبیت درب پیوت بیشتر برای درب ورودی است. فضای ورودی خانگی و اداری با استفاده از درب پیوت شگفت‌انگیز می‌شود. حتی اگر افراد با این درب‌ها در گذشته آشنا باشند، حرکت غیر معمول این درب‌ها آن‌ها را مجذوب خود می‌کند.

درب داخلی

در فضاهای اداری و خانگی که فضای مینیمالیستی دارند استفاده از درب پیوت معمول است. درب پیوت سادگی را در فضا ایجاد کرده و به معماری داخلی نیز کمک می‌کند.

معایب درب پیوت چیست؟

هر مدل دربی یک سری مزایا و معایب دارد. و بدون تردید نمی‌توان تنها فقط از مزایای یک درب گفت. یکی از بزرگترین معایب درب پیوت که استفاده از آن را برای مناطقی غیر ممکن می‌سازد، فضای بسیاری است که هنگام باز شدن ایجاد می‌کند. اگر از درب پیوت در ورودی استفاده شود، به هنگام باز شدن فضای بسیار زیاد داخلی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این در حالی است که اگر در اطراف گرد و خاک باشد، میزان زیادی وارد فضا می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود در این مناطق از درب لولا پروانه‌ای استفاده نشود. یکی دیگر از معایت درب لولا پروانه‌ای حرکت سریع آن است که ممکن است در صورت بی‌احتیاطی موجب آسیب به انگشتان شود. به این خاطر و برای جلوگیری از این اتفاق در طراحی آن از محافظ‌هایی در دو طرف چارچوب عمودی استفاده می‌کنند.

قیمت درب پیوت چند است؟

قیمت درب پیوت با توجه به موارد مختلفی می‌تواند تغییر کند. از عوامل مهم و تاثیر گذار بر قیمت درب لولا محوری عبارت است از:
 • طراحی
 • نوع مواد مصرفی
 • استفاده از تکنولوژی در آن
 • برند سازنده (تولید کننده)
 • ضمانت نامه
 • کیفیت برش

کجا درب پیوت بخریم؟

درب پیوت را می‌توانید با حضور در بازارهای حضوری مشاهده و خریداری کنید. اما در حال حاضر به علت ترافیک و شلوغی زمان عنصری بسیار مهم است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از کاپیراش، انواع درب‌های پیوت یا لولا محوری را با هم مقایسه کنید. هم چنین می‌توانید با کارشناسان باتجربه و مجرب کاپیراش در تماس باشید. تیم فنی و کارشناسی کاپیراش در تمامی مراحل انتخاب و خرید درب پیوت همراه شما خواهد بود. مشاوره خرید رایگان و بازدید از فضای ساختمان از دیگر امکاناتی است که کاپیراش به مشتریان خود ارایه می‌دهد.