درب ورودی چیست؟

درب ورودی، همان طور که از نامش پیداست تجهیز است که برای حضور در یک مکان دیگر نیاز به عبور از آن داریم. درب ورودی، دعوت کننده است و می‌تواند ویژگی‌های معماری و ساختاری بنا را نشان دهد. بسیار پیش آمده است که پس از عبور از درب ورودی متعجب شده‌ایم که این بنا با زیبایی‌های بصری هیچ سنخیتی با درب ورودی آن ندارد. این موضوع نشان می‌دهد که درب ورودی نتوانسته است یکی از وظایف خود که همان نشان دهنده‌ی برند بودن را به خوبی ایفا کند. در ادامه انواع درب‌های ورودی را با هم بررسی خواهیم کرد. همچنین عوامل موثر بر قیمت درب ورودی را با هم مرور می‌کنیم.

درب ورودی اولین نما از یک فضای داخلی محسوب می‌شود. این محصول به عنوان شروع کننده و مدخل ورودی باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد تا مورد قبول باشد. اما چه ویژگی‌هایی به یک درب ارزش و اعتبار بیشتری می‌بخشد؟ کدام متریال برای درب مناسب‌تر است؟ سبک درب‌های ورودی باید چگونه باشد؟ تجهیزات جانبی این محصول کدام هستند و در زمان خرید درب ورودی باید چه جزییاتی در آن‌ها را مورد توجه قرار دهیم؟ این مقاله با هدف معرفی انواع درب های ورودی به رشته تحریر درآمده است. اگر قصد خرید این محصول را دارید، با ما همراه شوید تا جزییات مهمی را درباره آن‌ها در اختیارتان قرار دهیم.

ویژگی ‌های اصلی یک درب ورودی خوب

درب‌های ورودی همان‌طور که گفته شد به‌‌عنوان مدخل ورودی باید خاص باشند. این به آن معنا است که یک درب برای آن‌که بی نقص و عالی باشد؛ باید دارای ویژگی‌هایی باشد که کیفیت آن را بالا ببرد و آن را به محصولی ایده‌آل تبدیل نماید. در ادامه تعدادی از ویژگی‌های مهمی که یک درب خوب باید داشته باشد را ذکر می‌کنیم:

درب اصلی باید با استحکام باشد

انتظار همه ما از درب اصلی و ورودی یک اداره، ساختمان، خانه و ... آن است که استحکام خوبی داشته باشد. این محصول باید بتواند در برابر ضربه، فشار و آسیب‌های احتمالی، مقاومت خوبی داشته باشد. این نکته اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل در زمان طراحی درب و انتخاب متریال آن باید مورد توجه قرار گیرد. استحکام یک درب علاوه بر رویه خارجی آن به ضخامت و متریال داخلی آن نیز بستگی دارد. به همین دلیل است که درب‌های ورودی داری تجهیزات خاصی در لایه درونی خود هستند که به استحکام بخشی آن‌ها کمک می‌کند. نکته بعدی برای رسیدن به حداکثر استحکام درب‌های ورودی قاب اطراف درب است. این قاب باید بتواند وزن همه تجهیزات درب را تحمل کند و خود نیز بر قدرت درب بیافزاید.

درب ورودی ضد سرقت ایمن است

درب‌های ورودی باید در برابر همه عوامل خارجی و آسیب زننده از مقاومت خوبی برخوردار باشند. از جمله این عوامل می‌توان از احتمال سرقت نام برد. بر این اساس باید تجهیزات و تدارکاتی را در جهت ضد سرقت سازی درب،‌ در نظر گرفت. استفاده از متریال مقاوم و چهارچوبه مستحکم، به کار بردن قفل‌ها و کلیدهای محافظتی در انواع مختلف، کمک می‌کنند تا این محصول را تبدیل به محافظی ضد سرقت کنند.

درب اصلی باید عایق باشد

یکی از انتظارات بسیار مهم ما از درب ورودی عایق بودن آن است. این عایق بودن شامل موارد زیر است:

درب عایق صدا

ضد صدا بودن درب‌ها به‌وسیله متریال‌های خاصی است که در ساختار اصلی درب مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از مواد آکوستیک مانند عایق پشم سنگ کمک می‌کند تا محصول تا جای ممکن در برابر عوامل صوتی عایق باشد.

درب عایق دما و انرژی

از درب‌های ورودی انتظار می‌رود که عایق دما و انرژی باشند. این درب‌ها حد فاصل دنیای بیرون و درون محسوب می‌شوند. تفاوت دمایی بسیار زیاد بیرون و درون به‌ویژه در روزهای بسیار گرم و بسیار سرد سال باعث می‌شود که به فکر درب از نوع عایق حرارت باشیم. اینکه درب‌های ورودی بتوانند طوری طراحی شوند که هیچ دمایی را از محیط‌های بیرون و درون به یکدیگر منتقل نکنند یه مزیت مهم محسوب می‌شود.

درب عایق رطوبت

رطوبت یک عامل آسیب زننده مهم است، که ممکن است از ماندگاری و دوام درب‌ها بکاهد. تورم و پوسیدگی که در اثر رطوبت به‌وجود می‌آید در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌تواند، یک محصول چوبی یا فلزی را نابود کند. اگر رطوبت به‌صورت مستقیم به درب ورودی برخورد کند، این آسیب شدیدتر نیز خواهد بود. درب‌های عایق رطوبت، در طراحی لایه رویی خود دارای متریال ضد رطوبت یا ضد آب هستند.

درب عایق حرارت

درب‌های ضد آتش یا عایق در برابر دمای بالا، محصولاتی با طراحی بسیار استاندارد هستند. این درب‌ها در برابر آتش مقاوم هستند و از انتقال آن به محیط داخل و به محیط خارج جلوگیری می‌کنند. این درب‌ها در ساختار خود دارای اجزای زیر هستند:
 • لاستیک نسوز و ضد حریق
 • جک آرام بند
 • لنگه‌های فلزی
 • دستگیره نسوز
 • پشم سنگ نسوز
 • چهار چوبه فلزی
 • لولای فلزی
 • اسکلت داخلی مستحکم لنگه در

حال که با ویژگی‌های یک درب اصلی خوب آشنا شدیم؛ لازم است بدانیم که درب‌های ورودی ممکن است همزمان چندین ویژگی را با هم نداشته باشند. این مشتری است که انتخاب می‌کند؛ برای مکان ورودی منزل یا محل کارش، کدام یک از ویژگی‌ها را می‌پسندد یا شرایط محیطی او ایجاب می‌نماید که کدام نوع درب را سفارش دهد. به همین دلیل درب‌های ورودی از لحاظ دارا بودن ویژگی‌های مهم، به انواع زیر تقسیم کرد:
 • درب ضد سرقت
 • درب ضد حریق
 • درب ضد آب
 • درب آکوستیک

انواع گوناگونی از درب‌های داخلی در بازار توسط تولیدکنندگان مختلف عرضه می‌شود. هر کدام از این نوع درب‌ها برای کاربردها و جانمایی در یک موقعیت خاص طراحی و تولید می‌شوند. به این خاطر پیش از خرید درب های داخلی می‌بایست به شناخت درستی از انواع درب‌های داخلی رسید. این شناخت به انتخاب درست درب و جانمایی آن کمک خواهد کرد. در ادامه با انواع درب‌های داخلی آشنا خواهیم شد.

درب‌های HDF

درب‌های HDF داخلی سابقه‌ی چندین دهه‌ای در استفاده در فضاهای اداری و خانگی را دارند. همان طور که از نامشان پیداست این درب‌ها بیشتر برای ورودی اتاق‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. درب‌های HDF با پوشش رویه مستحکم و مقاومت بالا و همچنین ‌عدم تغییر شکل و رنگ در طول سال‌ها (عمر بالا) از محبوبیت بسیار خوبی بین خریداران درب داخلی برخوردار هستند.

درب MDF با رنگ پلی اورتان

یکی از انواع درب‌های خاص که به عنوان درب داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، درب MDF با رنگ پلی اورتان است. این نوع درب با توجه به جنس آن، از دوام قابل توجهی برخوردار است. همچنین به نسبت درب تمام چوبی شاید از نظر ریالی و هزینه‌ی تمام شده برای کارفرما خرید و تجهیز فضای اداری با این درب به صرفه‌تر باشد. ویژگی دیگر این درب، رنگ پلی اورتان آن است. رنگ‌های پلی اروتان می‌توانند در مقابل تغییرات آب و هوایی (گرم یا سرد شدن محیط)، اصطکاک و تغیرات در گذر زمان مقاوم باشند. به صورتی که به هیچ وجه هیچ گونه تغییری در سظح زیبا و براق آن پس از گذشت سال‌ها مشاهده نخواهد شد. هم چنین درب MDF با رنگ پلی اورتان می‌توانند با توجه به لایه‌ای از پلمیر که بر روی آن قرار دارد استحکام بیشتری از خود نشان دهند.

درب‌های MDF با رنگ پلی اورتان

از زمانی که MDF به بازار آمده تاکنون از این نوع چوب مصنوعی در طراحی و ساخت بسیاری از تجهیزات اداری، مبلمان اداری، مبلمان خانگی و کابینت استفاده شده است. یکی از دیگر کاربردهای MDF ساخت درب داخلی است. درب‌های MDF با رنگ پلی اورتان قابلیت این را دارند که در فضاهای گوناگون با توجه به طراحی متفاوت و حتی شخصی‌سازی شده مورد استفاده قرار گیرند.

درب‌های MDF با روکش چوب

یکی از روش‌های استفاده از MDF برای ساخت درب داخلی، کاربرد آن به عنوان زیره‌ی درب داخلی است. در حالی که در رویه‌ی آن از روکش چوب استفاده شود. روکش چوب پرس شده بر روی ‌ام دی اف علاوه بر ایجاد استحکام به این نوع درب داخلی به زیبایی آن می‌افزاید. علاوه بر این چوب‌های طبیعی مختلف دارای طرح‌های و رنگ‌های بسیار جذاب و متفاوتی هستند که ساخت و جانمایی درب‌ها با آن‌ها می‌تواند به دکوراسیون و جذابیت فضا کمک کند.

قیمت درب ورودی چقدر است؟

درب ورودی از مواد اولیه گوناگون متفاوتی ساخته می‌شود. به هیمن خاطر ذکر یا در ج یک قیمت واحد برای انواع درب ورودی امکان‌پذیر نیست و حتی خارج از تصور است. با این وجود چندین پارامتر مختلف وجود دارد که می‌توان با بررسی آن‌ها از این رو ذکر یک قیمت واحد برای محصول کمی دور از ذهن و غیر واقعی به نظر می‌آید. با این حال اما می‌توان چندین ویژگی مختلف را نام برد که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توان به بررسی قیمت حدودی و واقعی در مورد درب ورودی رسید. به همین ترتیب می‌توان گفت عوامل مهم و تاثیر گذار بر قیمت درب ورودی عبارت است از:

مواد اولیه درب ورودی

در تولید انواع درب ورودی مواد مختلفی به شیوه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. چوب، MDF، آهن، آلومینیوم، پلاستیک، برنز و نقره (در موارد خاص برای ساخت لولاها و دستگیره‌های لاکچری)، استیل، فولاد و…. هر کدام از این مواد نام برده شده یک قیمت نهایی در بازار دارند و با توجه به وابسته بودن به قیمت دلار قیمت نهایی مشخصی ندارند اما تا حدودی می‌توان با استفاده از قیمت روزانه‌ی آن‌ها اقدام به دریافت یک قیمت حدودی در مورد درب ورودی کرد.

تجهیزات جانبی

درب‌های ورودی علاوه بر این که می‌بایست طراحی خاص و جذابی داشته باشند، به علت موقعیت قرارگیری نیز می‌بایست حاوی تجهیزات منحصر به فردی باشند این تجهیزات می‌تواند مواردی چون دستگیره‌های نقره یا برنز تا قفل ها، نورپردازی و حتی نمایشگر باشد. با توجه به این که این اجناس جانبی هر کدام یک قیمت دارند، بنابراین استفاده از هرکدام یا تعدادی از این مواد و تجهیزات بر روی درب ورودی بر قیمت نهایی آن موثر خواهد بود.

طراحی درب ورودی

طراحی درب ورودی از آن جهت مهم است که می‌تواند ساختار داخلی و دکوراسیون داخلی یک ساختمان را نشان دهد. شرکت‌ها سازمان‌ها برای طراحی درب‌های ورودی ساختمان خود تلاش می‌کنند حتی فرهنگ سازمانی مورد نظر خود را نیز لحاظ کنند. در طراحی درب‌های ورودی مواردی چون کارآیی، نوع استفاده، شرایط آب و هوایی و… مورد نظر قرار می‌گیرد. در ضمن می‌توان گفت طراحی درب‌های ورودی تولید کنندگان مختلف در حال حاضر متفاوت است زیرا هر طراح تلاش می‌کند بهترین و مدرن‌ترین طراحی را در حالی که از نظر کاربردی و قیمتی به صرفه است را طراحی کند.

برند تولید کننده

تولیدکنندگان مختلفی در طراحی و تولید درب ورودی و ساختمانی در حال حاضر در تهران و سایر نقط ایران مشغول به تولید درب ورودی هستند. با توجه به این موضوع و در نظر گرفتن قیمت مواد اولیه و اپراتور حرفه‌ای برای ساخت درب ورودی می‌توان گفت قیمت‌های متفاوتی از درب ورودی را در حال حاضر می‌توانیم در بازار خرید و فورش درب‌های ورودی مشاهده کنیم.

ضمانت نامه درب ورودی

ضمانت نامه در خرید تجهیزاتی به مانند درب ورودی به خریدار اطمینان خواهد داد که محصول تهیه شده، تا مدت‌ها دچار خرابی نخواهد شد. علاوه بر این هزینه‌ی تعمیر و نگهداری در صورت خرابی از طرف شرکت تولید کننده خواهد بود. این موضوع علاوه بر اطمینان از کیفیت خرید هزینه‌های آینده را برای تجهیزات اداری به میزان بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

خرید درب ورودی کاپیراش

خرید درب را باید با توجه به نوع کاربری و متریال آن انجام دهید. در زمان خرید از کیفیت محصول و ایمنی آن اطمینان حاصل کنید. خرید این محصول را از مراکز معتبر انجام دهید، تا از کیفیت آن مطمین باشد. خرید اینترنتی درب و سفارش درب ورودی در شرکت کاپیراش به راحت‌ترین شکل ممکن امکان پذیر است. به‌علاوه در صورت لزوم می‌توانید درب‌های سفارشی خود را با کمک متخصصان طراحی و تولید کاپیراش، تهیه نمایید. برای خرید انواع درب می‌توانید ابتدا از صفحات اینترنتی ما دیدن فرمایید و درب متناسب با مکان مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
جهت برآورد قیمت و نیز دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید انواع درب کاپیراش می‌توانید با کارشناسان و مشاوران ما تماس بگیرید و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

درب ورودی را از کجا بخریم؟

شرکت کاپیراش تولید کننده انواع درب‌های ورودی، درب‌های ورودی پیوت، درب‌های ورودی استیل، درب‌های ورودی لابی و… است. همچنین شما در صورت نیاز به خرید درب ورودی، طراحی درب ورودی شخصی‌سازی شده و منحصر به فرد و حتی اخذ مشاوره رایگان می‌توانید با ما تماس بگیرید. تیم فنی و مشاوره‌ی ما به صورت رایگان تمامی مشاوره‌های خود را به صورت رایگان در اختیار خریداران قرار خواهد داد.

متریال درب

در زمان انتخاب هر نوع درب، انتخاب متریال آن دارای اهمیت زیادی است. زیرا هر متریال ویژگی‌ها و نمای خاص خود را برای این محصول ایجاد می‌نماید. به‌علاوه اینکه درب ورودی شمالی یا جنوبی است نیز باید مورد توجه قرار گیرد. انتخاب متریال، خود یک سری ویژگی‌های خاص را به درب می‌بخشد. در ادامه انواع درب‌های ورودی از نظر متریال را معرفی می‌کنیم:

درب ورودی چوبی

این محصول از چوب طبیعی ساخته می‌شود. قیمت درب چوبی بالا است، اما نمای آن بسیار ایده‌آل است. این محصول مناسب خاص پسندان است. گرچه نگه‌داری این محصول کمی سخت است؛ اما در صورت نگه‌داری درست و اصولی، ماندگاری بالایی خواهد داشت.

درب ورودی ام دی اف

درب‌های ورودی ام دی اف از متریال اصلی چوب ام دی اف ساخته شده‌اند. لایه رویی این نوع درب را می‌توان سفارشی کرد و بر حسب ویژگی‌هایی که انتظار می‌رود درب‌های ورودی داشته باشند، سفارش داد. ضد آب بودن، براق بودن، ضد حرارت بودن و مواردی از این دست توسط لایه رویی این محصول تعیین می‌شود. از طرفی اگر درب از نوع ورودی با نمای چوب طبیعی، با هزینه پایین نیاز دارید؛ می‌توانید درب MDF با روکش چوب طبیعی را سفارش دهید.

درب استیل

درب‌ استیل دارای استحکام و کارآیی بالایی است. فلز استیل در برابر رطوبت نیز از استحکام خوبی برخوردار است و ماندگاری بالایی دارد.

درب فایبر گلاس

مهم‌ترین ویژگی یک درب فایبرگلاس سبکی آن است. این محصول ضد خراش و ضد پوسته پوسته شدن است، تاب برنمی‌دارد و دچار پیچ خوردگی نیز نمی‌شود. هم‌چنین دوام بالایی در درب‌های فایبر گلاس وجود دارد و مقاومت آن‌ تا 5 برابر مقاومت درب‌های چوبی است.

درب آلومینیومی

درب‌ آلومینیومی محصول مناسبی برای درب مکان‌های اداری و آموزشی است. این محصول نمای ورودی را بازتر نشان می‌دهد و اگر با شیشه ترکیب شود تبدیل به یک دربی زیبا و کاربردی خواهد شد.

درب دارای قاب و پنل

این درب در نمای ظاهری خود دارای قاب و پنل است و می‌تواند به‌عنوان درب داخلی نیز استفاده شود. پنل‌ها و نقوش برجسته بر زیبایی محصول می‌افزایند و نمای یک درب مدرن را تنمایش می‌دهند.

درب اچ دی اف

چوب High Density Fiberboard که به اختصار، HDF نامیده می‌شود، یک ورقه فرآوری شده است که از فشردن الیاف چوب تشکیل شده از خرده‌ها و ضایعات یا خمیر چوب، تحت گرما به‌دست می‌آید. این نوع ورقه‌ها در نهایت توسط رزین و چسب مصنوعی با فشار زیاد به تخته‌ مورد نظر وصل می‌شوند. این محصول بیشتر برای درب اتاق خواب و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود، اما به دلیلی قیمت مناسب و ضد آب بودن، از آن در ساخت درب‌های ورودی نیز استفاده می‌شود.

درب هم تراز

درب‌های هم تراز یا فریم لس به درب‌هایی گفته می‌شود که دارای چهارچوب آلومینیومی توکار است. همین عامل باعث هم‌ تراز شدن درب با دیوار و کف خواهد شد.

درب اتوماتیک

درب‌های اتوماتیک امروزه دارای محبوبیت زیادی هستند. این محصولات به دلیل باز و بسته شدن هوشمند،‌ اتوماتیک نامیده می‌شود. این محصولات برای درب‌های ورودی و خروجی ادارات و شرکت‌ها گزینه بسیار مناسبی هستند. استفاده از متریال آلومینیوم و شیشه در این محصول رایج‌ترین و محبوب‌ترین نوع آن است.

تقسیم بندی کاربری درب های ورودی

درب‌های ورودی را از لحاظ نوع کاربری آن‌ها نیز می‌توان تقسیم بندی کرد. بر این اساس بنابر مکان مورد استفاده در سازه، درب‌ها باید دارای ویژگی‌های خاص خود باشند. درب‌های ورودی بنا بر نوع مکان مورد استفاده، به انواع زیر تقسیم می‌شوند:
 • درب ورودی آپارتمان
 • درب ورودی ساختمان
 • درب ورودی حیاط
 • درب ورودی باغ
 • درب ورودی ویلا

انتخاب سبک مناسب درب

اگر درب از نوع ورودی باشد، انتخاب سبک آن اهمیت زیادی دارد. مدخل ورودی هر مکان، اولین نماینده آن، محسوب می‌شود. به همین دلیل باید با انتخاب سبک مناسب بر جذابیت فضا افزود. درب وردی با سبک کلاسیک یکی از زیباترین نوع محصول محسوب می‌شود. این نوع درب بزرگتر از انواع دیگر درب محسوب می‌شود و دارای کتیبه، سر در و نقش و نگارهای هندسی است. درب ورودی مدرن یکی از انواع امروزی و مدرن درب محسوب می‌شود. این محصول جنبه تزیینی کمی دارد و کاربردی بودن، سادگی و زیبایی از ویژگی‌های اصلی این محصول است. قیمت درب مدرن نیز بسیار خوب است. درب لوکس و لاکچری برای ورودی شرکت‌های خصوصی و مراکز لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع محصول در ساختار و طراحی خود از متریال لوکس و چشم‌گیر بهره می‌برد و دارای ارزش بالایی است. درب با سبک سنتی نیز یکی انواع درب است که مخصوص مکان‌های خاص مانند رستوران‌ها، کافه‌ها و مکان‌های سنتی است. این سبک درب دارای المان‌های قدیمی و سنتی در نمای خود است و زیبایی و سادگی درب‌های قدیمی و سنتی را هدیه می‌دهد.

نصب درب ورودی

برای نصب درب ورودی باید از متخصصان این امر کمک بگیرید. داشتن چهارچوب مناسب برای درب و نصب درست و استاندارد آن، دارای اهمیت است. در جهت ایمنی بیشتر باید در زمان ساخت سازه، از انواع چهارچوب داخلی و توکار نیز استفاده شود تا ایمنی درب افزایش یابد. کیفیت نصب درب در ماندگاری و ایمنی درب تاثیر زیادی دارد.

نگه داری و تمیز کردن درب

همان‌طور که خرید درب از نوع ورودی با دقت زیاد، دارای اهمیت است؛ نگه داری از آن نیز اهمیت زیادی دارد. درب‌های ورودی به دلیل آن‌که از یک سمت در معرض هوای آزاد قرار دارند؛ نیازمند رسیدگی ویژه هستند. به همین دلیل باید به تمیزی و پاکیزگی آن اهمیت داد. تماس رطوبت در صورت ضد آب نبودن ممکن است باعث آسیب رساندن به آن شود. هم‌چنین گرد و غبار می‌تواند برای درب چوبی آسیب زننده باشد و باید در در دوره‌های زمانی تعیین شده هر گونه آلودگی را از روی آن‌ها پاک کرد.

کلام آخر

این مقاله با هدف معرفی انواع درب از نوع ورودی نوشته شده است. در این مقاله اطلاعات کاملی در زمینه معرفی انواع درب و متریال به کار رفته در آن ارایه شده است. با مطالعه این مقاله می‌توانید با دیدی وسیع و احاطه‎‌ای کامل، تصمیمی درست در این زمینه داشته باشید و بهترین نوع محصول را برای ورودی منزل یا محیط کار خود انتخاب نمایید. هم‌چنین در این مقاله ویژگی‌های مهمی که یک درب خوب باید داشته باشد را ذکر کردیم. شرکت کاپیراش با سابقه مثبت و بسیار خوب اقدام به تولید انواع درب می‌کند. در صورت تمایل می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.