درب چوبی قدیمی‌ترین نوع درب است که در فضاهای خانکی استفاده می‌شده است و بعدها در فضاهای اداری نیز مورد استفاده قرار گرفت. البته این درب هنوز جزو درب‌های محبوب و مورد وثوق بسیاری از سازمان‌ها و ادارات است. درب‌های چوبی همان طور که از نامشان پیداست از چوب ساخته شده اند. و همان طور که می‌دانیم به علت تنوع در نوع چوب‌ها و بحوه استفاده و کند وکاری بر روی آن‌ها انواع مختلفی از این نوع درب‌ها وجود دارند.
درب‌های چوبی انواع گوناگون و مختلفی دارند. اما مهم‌ترین شاخصه در تهیه و ساخت Hن‌ها چوب است. چوب‌ها انواع مختلفی دارند. بنابراین هر کدام از چوب‌ها که ساختار درب بر آن‌ها استوار است می‌توانند مزایا و معایب مختلفی داشته باشند. در ادامه با انواع چوب‌های مورد استفاده در درب چوبی آشنا می‌شویم:

چوب صنوبر

چوب درخت صنوبر نسبت به کاج از استحکام بالاتری برخوردار است. قابلیت رنگ‌شدگی بالایی دارد اما از مقاومت پایین در مجموع برخوردار است. البته در صورت‌ عدم رنگ شدگی تغییر رنگ به سمت طیف نارنجی و قرمز بر روی چوب خام ممکن است رخ دهد. درب‌هایی که با چوب صنوبر ساخته می‌شوند پس از مدتی می‌توانند یکی از این موارد منفی را از خود نشان دهند.

درب چوبی گردو

چوب درخت گردو بسیار مقاوم است. بافت و نقش‌های چوب گردو بسیار جذاب است و این موضوع زبایی درب‌هایی که با آن ساخته می‌شود را دو چندان می‌کند. استحکام بالا و زیبایی در کنار دوام مناسب چوب گردو، این درب با چوب گردو را گران‌تر از سایر درب‌ها کرده است.

درب با چوب گیلاس

سطح صاف و زیبایی مثال زدنی که در یک نگاه چشم‌ها را به خود جلب می‌کند از ویژگی‌های درب چوبی با چوب گیلاس است. این درب‌ها از قیمت بالایی برخوردار هستند. در ساخت این درب‌ها از سیلر استفاده می‌شود. هم چنین نگهداری این درب‌ها به علت حساسیت چوب گیلاس کمی سخت است و ممکن است در طولانی مدت هزینه‌ای را به سازمان استفاده کننده از درب پوبی گیلاس فراهم کند. البته ویژگی‌هایی به مانند مقاومت در برابر آتش و استحکام و زیبایی می‌تواند این نقاط ضعف را پوشش دهد.

چوب بامبو

مقاومت بالا اما حساس در برابر طوبت از مهم‌ترین ویزگی درب بامبو است. چوب بامبو ممکن است زمانی که به عنوان درب استفاده می‌شود کمی در فشار واستفاده مداوم دچار خط خوردگی و ضعف در زیبایی و ساختار شود.

چوب ساج

طیف رنگی گسترده مهم‌ترین ویزگی درب با چوب ساج است. این درب‌ها از عمر طولانی برخوردار بوده و وزن سنگی هم دارند. از این رو برای نصب آن می‌بایست لولاهای مناسب استفاده کرد. درب چوبی ساج در برابر پوسیدگی، تغییرات دمایی و رطوبت مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان می‌دهد.

درب چوبی افرا

به علت مقاومت بالا از چوب افرا برای ساخت درب چوبی استفاده می‌شود. چوب افرا در صورت استفاده برای ساخت درب می‌بایست سیلر بخورد و همچنین این چوب برای نجاری و کار برای اجاد طرح‌ها بسسیار انعطاف‌پذیر و خوب است.

درب چوبی راش

کی از پر مصرف‌ترین چوب‌ها در ساخت درب چوب راش است. چوب راش از انعطاف و مقاومت خوبی برخوردار است.

چوب کاج

چوب درخت کاج در ساخت درب‌ها از دیرباز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. چوب کاج می‌تواند به نوعی عایق صوتی و گرایی مناسبی هم باشد. از ویژگی‌های مهم چوب کاج می‌توان به مقاومت در برابر ضربه، خراش و قابلیت نقاشی بالای آن نام برد.

انواع درب‌های چوبی به پنج به صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

درب چوبی بدون پنل ساده

ساده‌ترین نوع درب‌ها هستند. درب‌های بدون پنل یا ساده، خالی هستند. بر روی ان‌ها رنگ یا نهایتا یک لایه نازک از چوب قرار می‌گیرد. در بازار مصرف ارزان‌ترین نوع درب چوبی درب‌های ساده یا بدون پنل هستند.

درب چوبی یک پنلی

درب چوبی تک پنلی یا یک پنلی بیشتر برای خانه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که ابزارهای آن ساخت دست است. خواسته‌ی اصلی این درب‌ها اسپانیا است.

درب چوبی دو پنلی

یکی از متنوع‌ترین انواع درب پوبی درب‌های دو پنلی هستند. درب‌های دو پنلی با طراحی شیارهایی در درون قاب درب ساخته می‌شوند که به آن ویژگی بصری خوبی می‌دهد.

درب چوبی سه پنلی

زیبایی و استحکام بالا از ویژگی‌های بسیار مهم در درب چوبی سه پنلی است. این درب‌ها در معماری‌های مختلف می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

درب چوبی چهار پنلی

درب چوبی چهار پنلی بیشتر برای طراخی فضای کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این درب بیشترین کاربرد را برای چارچوب‌های قوسی دارد.

درب چوبی چهار پنلی

در طراحی داخلی درب چوبی پنج و شش پنلی بیشترین کاربرد را دارند. این درب‌ها می‌توانند به صورت توپر و تو خالی به مشتریان عرضه شوند. زیبایی و جسارت در طراحی این نوع درب‌ها بسیار بالاست.

طبیعی است که درب چوبی نیز به مانند بسیاری از تجهیزات دارای معایب و مزایایی باشد. مهم‌ترین مزایای درب چوبی برابر است با:
  • زیبایی
  • طراحی اختصاصی و شخصی‌سازی
  • عایق گرما
  • عایق صوت
  • قابلیت تعمیر و نگهداری آسان

  • از سویی دیگر درب چوبی معایبی نیز دارد که این گونه هستند:
  • رشد حشرات موزی و آفات‌
  • عدم مقابله و مقاومت کافی در مقابل رطوبت
بر قیمت درب چوبی موارد بسیاری می‌تواند تاثیرگذار باشد. از این رو نام بردن تنها از یک عامل برای آن امر شایسته و درست نیست. با توجه به وضعیت فعلی بازار ایران، می‌توان گفت عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت درب چوبی عبارت‌اند از:

نوع چوب

چوب‌های مختلف قیمت متقاوتی دارند. از آن جا که اصلی‌ترین ماده یا متریال برای ساخت درب چوبی، چوب است می‌توان گفت قیمت آن تعیین کننده بیش از پنجاه درصد قیمت نهایی درب چوبی است.

طراحی و سبک

درب‌های چوبی در سبک‌های مختلف تولید می‌شوند. در حال حاضر سبک‌های تلفیقی در طراحی درب استفاده می‌شود بنابراین نوع طراحی و سبک درب نیز می‌تواند بر قیمت آن تاثیر بگذارد.

گارانتی

شرکت‌های مختلف با توجه به نوع محصول اقدام به ارایه گارانتی یا ضمانت نامه برای درب چوبی می‌نمایند. ضمانت نامه کیفیت درب چوبی را برای خریدار تضمین می‌کند. در عین حال او را از هزینه‌های تعمیر و نگهداری برای مدتی دور می‌نماید. البته برخی از شرکت‌ها با توجه به میزان ضمانت اقدام به افزایش قیمت درب می‌کنند که این امر می‌تواند طبیعی باشد.

نوع برش و ظریف کاری

درب‌های چوبی ممکن است با توجه به درخواست مشتری به صورت دستی طراحی و ساخته شوند. در این صورت قیمت‌گذاری ریالی بر روی ان‌ها کمی غیر ممکن است. در صورت ساخت صنعتی و سفارشی‌سازی نیز چون تعداد محدودی ساخته می‌شود، باز هم نمی‌تواند قیمت متعادلی را برای آن در نظر گرفت. اما در این میان هر کارخانه و تولیدکننده‌ای که دستگاه‌های بهتر و اپراتورهای زبده‌تر داشته باشد. با توجه به ظرافتی که در درب وجود دارد می‌تواند قیمت درب چوبی را متفاوت اعلام نماید.

برند تولید کننده

میزانی از قیمت که برای درب چوبی پرداخت می‌شود مربوط است به برند. نام برند، شهرت، ویژگی‌های آن، خدمات و… ارزش و اعتباری گوناگون دارند.

درب چوبی را می‌توانید با حضور در بازارهای حضوری مشاهده و خریداری کنید. اما در حال حاضر به علت ترافیک و شلوغی زمان عنصری بسیار مهم است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از کاپیراش، انواع درب‌های چوبی را با هم مقایسه کنید. هم چنین می‌توانید با کارشناسان باتجربه و مجرب کاپیراش در تماس باشید. تیم فنی و کارشناسی کاپیراش در تمامی مراحل انتخاب و خرید درب چوبی همراه شما خواهد بود. مشاوره خرید رایگان و بازدید از فضای ساختمان از دیگر امکاناتی است که کاپیراش به مشتریان خود ارایه می‌دهد.