درب ضد آب بدون تردید یکی از انواع درب های پرکاربرد در منازل، ادارات و سازمان هاست. همان طور که از نام این نوع درب پیداست، مقاومت بالایی در مقابل هرگونه رطوبت و آب دارد. این ویژگی باعث شده است که کاربرد درب ضد آب بالا باشد. کاربری بالا و استفاده در اماکن مختلف تجاری، اداری، رستوران‌ها، هتل‌ها، منازل و ... برای طراحان درب ضد آب دلیلی محکمی بوده تا طراحی های گوناگون با نقش و استانداردهای مختلفی برای این نوع درب داشته باشند. مهم ترین نوع درب های ضد آب درب ضدآب پلی وود، درب ضدآب PVC و درب ضدآب ABS هستند. در ادامه با انواع آن ها آشنا خواهیم شد.
همان طور که گفتیم طراحی های مختلفی از درب ضد آب وجود دارد. طبیعی است که با طراحی مختلف، مواد اولیه مختلفی هم برای ساخت درب ضدآب استفاده می شود. توانایی درب هاص ضد آب برای مقابله به رطوبت بستگی مستقیم به مواد اولیه ساخت آن هاست. به این ترتیب در بازار درب های ضد آب را بیشتر با جنس مواد رویه یا ساخته شده، می شناسند که عبارت اند از:

درب های پلی وود

ساختار درب های پلی وود به گونه ایست که در آن از براده های چوب و پلیمر استفاده شده است. استفاده پلیمر در این نوع درب باعث شده است که ویژگی ضد آب بودن داشته باشد. یکی از ویژگی های درب پلی وود، کمک آن به محیط زیست است. به گونه ای که در ساختار آن از کمترین میزان چوب استفاده می شود. بدان معنا که برای ساخت این نوع درب درختی قطع نشده است. علاوه بر این عدم رطوبت پذیری و نم برداشتن در این نوع درب باعث شده می شود که باکتری ها و میکروب ها به کمترین میزان بر سطح آن وجود داشته باشند. و نکته ی حائز اهمیت آن است که نظافت این نوع درب به سادگی انجام می گیرد.

درب های ضدآب PVC

یکی از انواع درب‌های ضدآب محبوب در ایران است. این درب ترکیبی است از MDF با رویه‌ای با ضخامت حداقل ۴ میلی متری از PVC به آن پرس و چسبانده شده است. ضد آب بودن، توانایی تحمل رطوبت و مقاوت در مقابل سایش و خش از ویژگی‌های مهم این درب است. درب‌های PVC برای سرویس بهداشتی و حمام بسیار مناسب است. همچنین تنوع در طراحی و رنگ در این درب‌ها می‌تواند به خریداران این درب کمک کند تا با توجه به دکوراسیون داخلی و رنگ فضای اداری و خانگی خود اقدام به خرید درب‌های PVC نمایند.

درب های ضدآب ABS

درب ABS یا درب ضدآب ABS یکی از انواع درب های ضد آب است که کاربرد چندگانه دارد. ضد آب بودن و مقاومت در برابر رطوبت باعث شده است که از این درب به عنوان درب‌های حمام و سرویس بهداشتی استفاده شود. ساختار درب ABS از کلاف چوب روسی است بر پایه شبکه‌بندی هانیکام. در حالی که روی آن نیز یک ورقه به طور معمول به قطر حداقل ۳ میلی متر از MDF به صورت کامل پرس و چسبانده شده است. چنین ویژگی به استحکام و مقاومت این درب افزوده است. و بیراه نیست اگر بگوییم در بسیاری از مواردی چون استحکام و مقاومت در برابر آب و رطوبت از سایر انواع درب داخلی یک سر و گردن بالاتر است.

تولیدکنندگان مختلف درب ضد آب با توجه به نیاز بازار و طراحی گوناگونی و مختلف برای سلایق کارفرما دارند. از این جهت اقدام به استفاده از مواد اولیه متفاوتی برای تولید این نوع درب استفاده می‌کنند. از جمله موادی که می‌توان گفت بیشترین کاربرد را در ساخت و تولید درب‌های ضد آب دارند می‌توان به مواردی چون آلومینیوم، شیشه، استیل، چوب، ام دی اف MDF، هایگلس، آهن، پلاستیک، پشم شیشه (برای درب‌های نسوز یا ضد حریق) و… اشاره کرد. با این حال به صورت کلی می‌توان موارد زیر را به عنوان عوامل تاثیرگذار بر قیمت درب ضد آب نام برد:

مواد اولیه درب ضد آب

همان‌گونه که پیش‌تر اشاره کردیم، انواع درب‌های ضد آب ویژگی‌ مختلفی دارند. با توجه به آن ویژگی‌ها، طراحی و نوع کاربری آن‌ها از مواد مختلفی در تولید درب مورد استفاده قرار می کنند. مهم‌ترین این مواد عبارت‌اند از استیل، فولاد، شیشه، آلومینیوم، ورق‌های گالوانیزه، چوب، پشم شیشه، MDF و بسیاری از مواد دیگر. حتی در برخی از موارد برای جلوه و زیبایی بیشتر در طراحی از مواد اولیه‌ای چون نقره و برنز نیز استفاده می‌شود. با این وجود علم به این که بسیاری از این موارد در بازار فعلی ایران تحت تاثیر قیمت دلار قرار دارند، هزینه‌ی تولید این درب‌ها می‌تواند از قیمت مواد اولیه تاثیر بپذیرد.

تجهیزات جانبی

درب ضد آب می تواند در صورت سفارشی سازی شدن و در برخی از طراحی حاوی مواد اولیه ویژه ای باشد. نقره، مس، برنز برای ساخت و طراحی دستگیره ها، لولا، قفل و ... از مواد کاربردی و مهم هستند. در این مورد با توجه به قیمت بالای این اقلام می‌توان گفت تجهیرات جانبی مورد استفاده در طراحی درب‌های ضد آب بر روی قیمت آن نقش اساسی ایفا می کند.

طراحی درب ضد آب

طبیعی است که هر تولید کننده طراحان خود را داشته باشد. و از آن طبیعی تر است که هیچ کدام آن ها شبیه به هم فکر نمی کنند. بنابراین محصول نهایی به نسبت تولید کنندگان می تواند بسیار متفاوت باشد.طراحی های مدرن،لوکس و ... به نسبت به طراحی های ساده ارزش بیشتری دارند. زیرا میزان زمانی که صرف طراحی، مهندسی تولید و ساخت آن ها شده است بیسیار بیشتر از زمان ساخت درب های معمولی یا ساده است.

برند تولید کننده

خرید از برند و نام های تجاری مختلف یکی از هزینه‌های پنهان در خرید درب ضد آب است. تعدادی از نام‌های تجاری مختلف بابت خوش‌نامی، کیفیت و آن چه که به عنوان محصول ارایه می‌کنند، خود را مسئول (از جمله این مسئولیت پذیری ها می توان به گارانتی یا ضمانت نامه تولید اشاره کرد)می‌دانند. علاوه بر این آن‌ها از تجربیات سال‌ها تولید درب‌های تجاری نیز استفاده کرده و در نتیجه به میزانی به قیمت نهایی درب اضافه می‌کنند.

ضمانت نامه درب تجاری

ضمانتنامه یا گارانتی می‌تواند به خریدار درب‌های تضد آب اطمینان دهد که خرید خوبی داشته است. هم چنین گارانتی درب ضدآب می‌تواند در هزینه‌های تعمیر و نگهداری درب به کمک خریدار بی‌آید. زیرا تولید کننده نسبت به آن چه در اختیار خریدار قرار داده است قراردادی جهت انواع تعمیر و نگهداری بسته است. از این رو بهتر است اگر خریدار یکی از انواع درب‌های ضد آب هستید وجود ضمانت‌نامه یا گارانتی را جدی بگیرید. زیرا می‌تواند در آینده به عنوان عاملی برای کاهش هزینه‌های سازمان باشد.

شرکت کاپیراش تولید کننده انواع درب‌های ضد آب نظیر درب های ضدآب ABS، درب های ضدآب PVC و درب های ضد آب پلی وود است. همچنین شما در صورت نیاز به خرید انواع مختلف درب ضد آب، طراحی انواع درب‌های ضد آب به صورت شخصی‌سازی شده و منحصر به فرد و حتی اخذ مشاوره رایگان می‌توانید با ما تماس بگیرید. تیم فنی و مشاوره‌ی ما به صورت رایگان تمامی مشاوره‌های خود را به صورت رایگان در اختیار خریداران قرار خواهد داد.