درب تجاری، دربی است که در فضاهای تجاری به مانند پاساژها، ساختمان‌های اداری دولتی و خصوصی، مغازه ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. درب‌های تجاری می‌توانند نمود کاملی از نوع تجارت، کسب و کار و حتی مشتریان آن باشند. بدون شک و تردید درب‌های ورودی بنای‌های تجاری می‌توانند حتی شناسنامه‌ی آن چه در آن ساختمان اداری می‌گذرد نیز باشند. به این خاطر به هیچ عنوان نمی‌توان درب تجاری را کم اهیمت جلوه داد. یا حتی هزینه‌ی کمی برای خرید آن در نظر گرفت. زیرا این درب می‌تواند نخستین و تنها‌ترین محلی باشد که ورود مشتریان بالقوه و بالفعل کسب و کار‌ها از آن صورت می‌گیرد. در ادامه با انواع درب تجاری آشنا خواهیم شد. همچنین بررسی خواهیم کرد که چه عواملی می‌تواند بر قیمت درب‌های تجاری موثر باشد.
درب‌های تجاری انواع مختلفی دارند. تنوع درب‌های تجاری به این دلیل است که معماری‌های گوناگون فضاهای اداری و تجاری نیاز به درب متفاوت دارند. از این رو تولیدکنندگان مختلف اقدام به طراحی درب‌های مختلف برای انواع فضاهای اداری و تجاری می‌کنند. در ادامه جامع‌ترین دسته‌بندی انواع درب‌های تجاری را بررسی خواهیم کرد و با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

درب‌های داخلی اداری

درب‌های اداری هر چند امکان دارد در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرند اما انحصارا برای فضای اداری ساخته شده‌اند. از جمله ویژگی این درب می‌توان به سادگی و بادوام بودن اشاره کرد. درب‌های اداری از انواع درب تجاری هستند که برای اتاق‌های مدیران میان رده، ایجاد فضاهای مختلف اداری نظیر اتاق بازی، کافه، چایخانه یا کافه و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درب‌های ضدحریق و نسوز

درب ضدحریق یا درب نسوز یکی از عناصر مهم در سازمان‌هایی است که اسناد و مدارک در آن به صورت فیزیکی مبادله می‌شوند. درب‌های ضد حریق آن چنان از اهمیت بالایی برخوردارند که می‌توان گفت سازمانی که از آن‌ها استفاده نکند، شاید در صورت وقوع حوادث غیر مترقبه به میزان بسیار زیادی از اسناد و مدارک مهم و حیاتی خود را از دست بدهد. ساختار درب‌های ضد حریق یا درب نسوز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مقاومت بالایی در برابر دما و آتش سوزی دارند. پوشش رویه این درب‌ها از چرم‌های نسوز و فلز است. در نتیجه می‌توان گفت این درب‌ها وزن بالایی دارند. قفل‌های رمزبندی شده، دستگیره‌های مقاوم در برابر حرارت و چارچوب بسیار مستحکم در مقابل ضربه از دیگر ویژگی‌های درب‌های ضد حریق است. درب‌های ضد حریق در حال حاضر یکی از انواع درب تجاری محبوب در بین کارفرمایان برای خرید و نصب در فضاهای اداری است.

درب‌های صرافی ضد گلوله

صرافی‌ها، طلافروشی‌ها و ... که مبالغ نقدی، طلا، نقره و سایر اقلام باارزش را در فضای کاری خود دارند، برای نگهداری اقلام با ارزش خود نیاز دارند تا صندوق امانات مستحکمی داشته باشند. علاوه بر آن نیاز دارند تا درب ورودی خود را به گونه ای تعبیه کنند تا در مقابل ضربات مختلف، گلوله، فشار و ... استحکام داشته باشد. درب های صرافی ضد گوگله تا سال ها به یک یا چند طرح ثابت و ساده محدود بودند اما اکنون با استفاده تکنولوژی جدید و ابراز نوین، طرح های مختلفی از درب ضدگلوله در بازار به مشتریان عرضه می شود.

درب‌های شیشه ای

درب‌های شیشه ای یکی از انواع مدرن درب تجاری هستند. چارچوب این درب از فلزاتی چون آلومینیوم، آهن یا سایر فلزات به فراخور مکان تجاری و دکوراسیون ساخته می‌شود. درب‌های شیشه ای می‌توانند دوجداره نیز باشند. دوجداره بودن این درب‌ها به آکوسیتک شدن آن‌ها کمک می‌کند. همچنین یکی دیگر از مزایای درب‌های شیشه خور در معماری مدرن فضای اداری، استفاده از نور است. که موجب صرفه‌جویی در مصرف برق می‌شود. علاوه بر این استفاده از درب‌های شیشه خور در طراحی فضای باز اداری، می‌تواند به مدیران در پایش و مانیتورینگ کارمندان کمک نماید.

تولیدکنندگان درب تجاری با توجه به نیاز بازار و طراحی گوناگونی که از درب‌های تجاری دارند اقدام به استفاده از مواد اولیه گوناگونی برای تولید این نوع درب استفاده می‌کنند. از جمله موادی که می‌توان گفت بیشترین کاربرد را در ساخت و تولید درب‌های تجاری دارند می‌توان به مواردی چون آلومینیوم، شیشه، استیل، چوب، ام دی اف MDF، هایگلس، آهن، پلاستیک، پشم شیشه (برای درب‌های نسوز یا ضد حریق) و… اشاره کرد. با این حال به صورت کلی می‌توان موارد زیر را به عنوان عوامل تاثیرگذار بر قیمت درب تجاری نام برد:

مواد اولیه درب تجاری

همان‌گونه که پیش‌تر اشاره کردیم، انواع درب‌های تجاری ویژگی‌های مختلفی دارند. از این رو با توجه به ویژگی‌های طراحی و نوع استفاده کاربری آن‌ها مواد مختلفی در تولید این نوع درب مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین این مواد عبارت‌اند از استیل، فولاد، شیشه، آلومینیوم، ورق‌های گالوانیزه، چوب، پشم شیشه، MDF و بسیاری از مواد دیگر. حتی در پاره‌ای از موارد برای جلوه و رخ بیشتر در طراحی از مواد اولیه‌ای چون نقره و برنز نیز استفاده می‌شود. با این وجود علم به این که بسیاری از این موارد در بازار فعلی ایران تحت تاثیر قیمت دلار قرار دارند، هزینه‌ی تولید این درب‌ها می‌تواند از قیمت مواد اولیه تاثیر بپذیرد.

تجهیزات جانبی

درب تجاری می‌تواند اگر در دسته‌ی درب‌های لوکس نباشد و ویژگی‌های آن را نداشته باشد اما در پاره‌ای از موارد در طراحی آن می‌توان از مواد خاصی چون برنز، نقره، مانیتور، قفل‌های حساس و… استفاده کرد. در این مورد با توجه به قیمت بالای این اقلام می‌توان گفت تجهیرات جانبی مورد استفاده در طراحی درب‌های تجاری بر روی قیمت درب‌های تجاری نقش مستقیمی دارد.

طراحی درب تجاری

تولیدکنندگان مختلف برای طراحی درب‌های تجاری خود از طراحان مختلف استفاده می‌کنند. طراحان نیز با توجه به علم، مهارت و دید خود نسبت به انواع درب‌ها اقدام به طراحی آن‌ها می‌نمایند. بنابراین در صورت طراحی یک درب تجاری شخصی‌سازی شده یا منحصر به فرد هزینه‌ی تولید آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. پس می‌توان گفت نوع طراحی درب‌های تجاری بر قیمت نهایی آن‌ها موثر است.

برند تولید کننده

خرید درب از برند و نام تجاری مختلف یکی از هزینه‌های پنهان است. تعدادی از نام‌های تجاری مختلف بابت خوش‌نامی، کیفیت و آن چه که به عنوان محصول ارایه می‌کنند، خود را مسئول می‌دانند. علاوه بر این آن‌ها از تجربیات سال‌ها تولید درب‌های تجاری نیز استفاده کرده و در نتیجه به میزانی به قیمت نهایی درب اضافه می‌کنند. البته این موضوع بدان معنا نیست که هرخرید درب از برند تجاری معروف و پرسابقه نشان از کیفیت دارد اما قطعا قیمت درب تجاری یک برند خوش نام و معروف کمی بیشتر از برند‌های تجاری گم نام است.

ضمانت نامه درب تجاری

ضمانتنامه یا گارانتی می‌تواند به خریدار درب‌های تجاری اطمینان دهد که خرید او درست است. هم چنین گارانتی درب تجاری می‌تواند در هزینه‌های تعمیر و نگهداری درب به کمک خریدار بیاید. زیرا تولید کننده نسبت به آن چه در اختیار خریدار قرار داده است خود را مسئول می‌داند. از این رو بهتر است اگر خریدار یکی از انواع درب‌های تجاری هستید وجود ضمانت‌نامه یا گارانتی را جدی بگیرید. زیرا می‌تواند در آینده به عنوان عاملی برای کاهش هزینه‌های سازمان باشد.

شرکت کاپیراش تولید کننده انواع درب‌های تجاری درب‌های آکوستیک، درب ضد حریق، درب نسوز، انواع درب‌های بیمارستانی، درب‌های شیشه‌ای و… است. همچنین شما در صورت نیاز به خرید درب تجاری، طراحی انواع درب‌های تجاری شخصی‌سازی شده و منحصر به فرد و حتی اخذ مشاوره رایگان می‌توانید با ما تماس بگیرید. تیم فنی و مشاوره‌ی ما به صورت رایگان تمامی مشاوره‌های خود را به صورت رایگان در اختیار خریداران قرار خواهد داد.